Idź do

Podstawowe informacje o szlaku

  • Początek
    Brama WPN Międzyzdroje
  • Koniec
    Kołczewo
  • Długość odcinka
    8.10 km
Szlak zielony jest szlakiem cieszącym się największym zainteresowaniem ze strony turystów. Fakt ten wynika głównie z obecnej na jego trasie Zagrody Pokazowej Żubrów jak również przepięknego kompleksu jezior w okolicach wsi Warnowo, Domysłów i Wisełka. Łączna jego długość to 15 km, choć istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia wędrówki poprzez częściową realizację szlaku.

 Propozycje podziału szlaku na etapy:

    Brama WPN Międzyzdroje – Rezerwat Pokazowy Żubrów – 2,0 km
    Rezerwat Pokazowy Żubrów – wieś Warnowo – 4, 0 km
    Warnowo – Jezioro Czajcze (półwysep) – 2,0 km
    Jezioro Czajcze (półwysep) – Jezioro Kołczewo – 5,8 km
    Jezioro Kołczewo – wieś Kołczewo (przystanek PKS) – 1, 5 km

Trasą cieszącą się największą popularnością jest bez wątpienia odcinek szlaku prowadzący do Zagrody Pokazowej Żubrów. Dla nieco wytrwalszych wędrowców atrakcyjna jest także trasa biegnąca w pobliżu jezior WPN. Turyści zmotoryzowani preferują z kolei dojazd do miejscowości Wisełka lub w bezpośrednie sąsiedztwo Jeziora Czajczego (niewielki parking WPN), a następnie spacer tylko wokół samego jeziora.

Brama WPN Międzyzdroje
 
Trasa wędrówki rozpoczyna się w centrum Międzyzdrojów, od bramy Muzeum WPN, skąd wychodzą zresztą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście do wartego odwiedzenia Muzeum Przyrodniczego WPN.

Zagroda Pokazowa Żubrów

Jest to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna WPN. Ośrodek ten usytuowany jest w lesie, w odległości 2 km od centrum miasta. Już 41 lat przyciąga on rzesze turystów dochodzącą nawet do 160.000 osób rocznie. Szczególnie dużą popularnością cieszy się wśród dzieci i młodzieży oraz grup zorganizowanych. Dojście do "Żubrów" możliwe jest z trzech stron:
- od ul. Leśnej w Międzyzdrojach
- od ul. Zwycięstwa w Międzyzdrojach
- od drogi głównej nr 102 relacji Kołobrzeg – Międzyzdroje, przy której znajdują się miejsca postojowe „Kwasowo”.


Warnowo

Warnowo to niewielka wieś, zlokalizowana w otoczeniu leśnym, w której zachowały się liczne ślady budownictwa ludowego. Warta zobaczenia jest ponadto ciekawa architektonicznie leśniczówka WPN oraz okazały Żywotnik olbrzymi (wys. 15 m., obw. 400 km). W pobliżu J. Warnowskie oraz J. Rabiąż.

Jezioro Czajcze

Jezioro Czajcze to jedno z najpiękniejszych jezior WPN. Swoją urodę zawdzięcza ono głównie malowniczemu położeniu oraz bogatej roślinności brzegowej. Na tafli z prawej stronie widoczne zbiorowiska roślinnej nawodnej w postaci grążeli żółtych oraz grzybieni białych. Posiada ciekawy kształt (rogal), na środku jeziora znajduje się niewielki półwysep, na którym wznoszą się resztki obwarowań wczesnośredniowiecznego grodziska.

Opinie innych turystów