Idź do

Podstawowe informacje o trasie

  • Początek
    Brama przy Muzeum WPN
  • Koniec
    Kołczewo
  • Długość odcinka
    13.40 km
Punkt widokowy Kawcza Góra
Wejście na wzgórze wyznacza brama WPN, zlokalizowana w końcowej, wschodniej części promenady. Swoim kształtem przypomina ona rybacki kuter. Następnie poprzez uroczy fragment lasu bukowego turysta dociera do punktu widokowego na wzgórzu Kawcza Góra.

Spacer brzegiem morza
Kolejnym etapem szlaku jest spacer brzegiem Bałtyku w kierunku wschodnim. Ta część wędrówki rozpoczyna się wejściem na plażę w rejonie bazy rybackiej w Międzyzdrojach, a kończy wyjściem z niej we wsi Wisełka. Wycieczka jest o tyle przyjemna, iż prowadząc przez cały czas wybrzeżem, daje możliwość spacerowania w bliskim sąsiedztwie tutejszych wysoczyzn klifowych czy też zobaczenia urokliwego głazowiska. Podążając tą drogą mijamy również malowniczą górę Gosań, (93 m n.p.m.), która jest jednocześnie najwyższym punktem wolińskich klifów. Na jej szczycie zlokalizowany jest punkt widokowy, do którego dojście znajduje się przy szosie głównej relacji Międzyzdroje – Kołobrzeg (miejsce postojowe). Szlak czerwony prowadzi również w pobliżu wzgórza Świdna Kępa - w okolicy którego, znajduje się rezerwat im. prof. dr Z. Czubińskiego (fragment buczyny pomorskiej z licznymi gatunkami storczyków).

Miejscowość letniskowa Wisełka
Wisełka jest to wieś turystyczno- letniskowa, która dzięki malowniczemu położeniu i obecności morza posiada wiele kwater prywatnych, ośrodków turystycznych oraz punktów gastronomicznych. Jednak, aby wejść do ww. miejscowości należy zboczyć ze szlaku, na ok. 200 m. Tam też napotykamy ciekawą architektonicznie leśniczówkę WPN. Po drugiej stronie wioski malownicze i warte obejrzenia Jeziora: Wisełka i Zatorek. Cześć turystów kończy tutaj wędrówkę (przystanek PKS).


Latarnia morska Kikut
Dużą atrakcją turystyczną szlaku czerwonego jest latarnia morska „Kikut”. Obiekt ten wybudowany został w 1960 r. na fundamencie dawnej wieży widokowej. Nie jest on niestety udostępniony do zwiedzania. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana, a wysyłane przez nią sygnały świetlne docierają na odległość 12 mil morskich. W pobliżu latarni znajduje się rezerwat ścisły im. dra S. Jarosza, tworzący najdalej wysunięty na wschód fragment buczyny pomorskiej otoczony borem sosnowym.

Kołczewo
Dalej szlak wiedzie w kierunku wsi Kołczewo. W okolicach tych znajduje się J. Koprowo - największe jezioro wyspy Wolin. Tutaj szlak czerwony kończy swój bieg na terenie WPN, ale kontynuuje go przez Świętouść, Międzywodzie, Dziwnów oraz Kamień Pomorski.

Opinie innych turystów