Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Otwarcie konkursu fotograficznego “Dzika Przyroda w Obiektywie” sponsorowanego przez firmę Gaz-System S.A. Zapraszamy!

Woliński Park Narodowy zaprasza do wzięcia udziału w cyklu warsztatów ekologicznych połączonych z konkursem fotograficznym „Dzika przyroda w obiektywie” organizowanych w ramach działalności edukacyjnej WPN.

Od kwietnia do końca września br. pracownicy działu edukacji Wolińskiego Parku Narodowego będą prowadzić nieodpłatne warsztaty dla uczniów lokalnych szkół oraz kolonii.

Warsztaty będą poświęcone dzikiej przyrodzie Wolińskiego Parku Narodowego. Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi ochrony przyrody w Polsce oraz wezmą udział w przyrodniczych sesjach fotograficznych w plenerze.

Podsumowaniem warsztatów będzie konkurs fotograficzny i wydanie kalendarza na 2016 r. ze zdjęciami laureatów. Konkurs ma zachęcić młodzież do aktywnego zaangażowania się w ochronę dzikiej przyrody w Polsce. Jego zadaniem jest wyłonienie zdjęć, ukazujących w ciekawy i artystyczny sposób otaczającą nas dziką przyrodę oraz wpływ jaki ona na nas wywiera.

Prace konkursowe przyjmowane będą od 1 czerwca do 30 września 2015 r. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Przygotowanie przedsięwzięcia jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu sponsora – firmy Gaz-System S.A., która kolejny rok z rzędu angażuje się w działania na rzecz edukacji przyrodniczej w naszym regionie. 

Zapraszamy nauczycieli ze szkół położonych w gminach Międzyzdroje, Wolin, Dziwnów i Świnoujście oraz opiekunów kolonii, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach z cyklu „Dzika przyroda w obiektywie”, do wcześniejszego kontaktu telefonicznego lub mailowego z Działem Edukacji WPN w celu ustalenia terminu. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w każdy poniedziałek w okresie od kwietnia do 30 września.

 Serdecznie zapraszamy.

Wyspa skarbów” – wspólny projekt Wolińskiego Parku Narodowego i firmy GAZ-SYSTEM S.A.

Woliński Park Narodowy zakończył realizację projektu „Wyspa Skarbów, cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych w Centrum Edukacyjno-Muzealnym Wolińskiego Parku Narodowego w roku 2012”, którego głównym sponsorem była firma GAZ-SYSTEM S.A.. W ramach projektu odbył się cykl wykładów poświęconych wyspie Wolin, jak również organizowane były codzienne, bezpłatne oprowadzania po muzeum dla turystów indywidualnych. W projekt zaangażowali się pracownicy Parku, a także Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. 
W specjalnie na tę okazję przystosowanych salach konferencyjnych WPN odbyło się 6 wykładów tematycznych. Wykładowcy dzielili się z uczestnikami wiedzą oraz doświadczeniem, jakie zdobyli podczas prac i badań naukowych prowadzonych na terenie Parku oraz w jego otoczeniu. Pracownicy muzeum dołożyli wszelkich starań, aby goście czuli się komfortowo – przygotowane zostały poczęstunki w postaci kawy oraz ciastek.
Wątki poruszane i przybliżane podczas kolejnych wykładów stworzyły całość, tj. wyspę skarbów. Wykłady spotkały się z dużym uznaniem i przyciągały licznych słuchaczy. Zyskały również swoich stałych bywalców. Uczestnicy zadawali wiele pytań, prelekcje wraz z dyskusjami trwały często dłużej niż zaplanowane 1,5 godziny. W wykładach wzięło udział łącznie 149 osób. W związku ze znacznym zainteresowaniem słuchaczy planowane jest organizowanie kolejnych wykładów od stycznia 2013 r. 
W ramach indywidualnego zwiedzania muzeum bezpłatnie oprowadzono 551 osób. Przewodnicy Parku przedstawiali unikalność przyrody i zalety wynikające z istnienia Parku Narodowego w tej interesującej części polskiego wybrzeża. Turyści chętnie zadawali pytania dotyczące działalności Parku, jak również poszczególnych elementów przyrody np. gatunków zwierząt.
Projekt „Wyspa skarbów” pozwolił na analizę zapotrzebowania na wykłady prowadzone przez specjalistów, a także na nawiązanie ściślejszych kontaktów Parku z mediami lokalnymi. Informacje o przedsięwzięciu ukazywały się w „Informatorze samorządowym” gminy Międzyzdroje, w „Wyspiarzu niebieskim”, w „Pomorzaninie”, a także na portalach internetowych www.naszemiastomiedzyzdroje.pl, www.ikamien.pl oraz www.echokamienia.pl. Mamy nadzieję, że taka współpraca będzie kontynuowana również przy innych okazjach.
Na przyszły rok we współpracy z firmą GAZ-SYSTEM S.A. planowany jest kolejny projekt skierowany tym razem do uczniów szkół województwa zachodniopomorskiego. Będą oni mogli spróbować swych sił w konkursie literackim o tematyce związanej z ochroną przyrody.
                                                                                                       Opracował: M. Szweik, J. Misiak

Zaklęte w kamieniu

W środę, 12.09.2012, w Muzeum Przyrodniczym odbył się kolejny wykład z cyklu „Wyspa Skarbów”. Prelekcję na temat skamieniałości wygłosił pan Przemysław Sztajner na co dzień pracujący na Uniwersytecie Szczecińskim. Przedstawił on w przystępny sposób dzieje naszej planety, pokazując na ilustracjach oraz na przyniesionych eksponatach skamieniałe szczątki, dzięki którym historię tą poznajemy, przy okazji wyjaśniając, w jaki sposób czerpiemy tą wiedzę z fragmentów niepozornych skał, które każdy z nas może znaleźć przechadzając się po plaży i nie tylko. Uczestnicy wykładu mogli na własne oczy zobaczyć i dotknąć zaklęte w kamieniu organizmy, które zasiedlały naszą planetę przed setkami milionów lat.
Gospodarzem wykładu był, jak zwykle, Woliński Park Narodowy natomiast sponsorem głównym firma Gaz System S.A. . 
Do wysłuchania ostatniej w tym roku prelekcji p.t. „Nieodkryte skarby – świat grzybów Wyspy Wolin”, którą poprowadzi pan Mateusz Walczak, zapraszamy państwa już 26.09.2012 (środa) o godzinie 18 do Muzeum Przyrodniczego WPN.
 
Opracował: Piotr Cyga WPN