Idź do

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

Ekspozycje Muzeum Przyrodniczego obrazują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Można tu z bliska obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Na szczególna uwagę zasługują wystawy przedstawiające środowisko nieleśne i wodne. Jest to o tyle ważne, że ekosystemy te obecnie w parku zajmują ok. 60 % powierzchni. Polujący bielik niosący upolowaną ofiarę, tokujące bataliony czy też odpoczywające na brzegu morza foki to niektóre ich elementy. Ekosystemy leśne reprezentowane są przez gatunki specyficzne dla całej wyspy Wolin jak: jeleń, sarna, dzik czy lis. Można też z bliska ocenić wielkość największego ssaka Europy - żubra. Na uwagę zasługuje również wystawa geologiczna i etnograficzna.       

W CEM znajduje się 5 sal wystawienniczych o łącznej powierzchni 900 m2. W kasie Muzeum otrzymają Państwo bezpłatnie audio przewodniki, które prezentują atrakcyjne materiały edukacyjne w języku polskim, angielskim i niemieckim z podziałem dla dzieci i dorosłych oraz audiodeskrypcją niezbędną dla osób niedowidzących. Na terenie obiektu znajduje się także ekran interaktywny (infokiosk) z edukacyjną grą dla najmłodszych.              

W Muzeum można nabyć także ciekawe pamiątki, publikacje o regionie, mapy, przewodniki, widokówki oraz wydawnictwa własne o Wolińskim Parku Narodowym.

Informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów wstępu

Wstęp bezpłatny przysługuje pracownikom parków narodowych, dzieciom do lat 4, przewodnikom i pilotom turystycznym prowadzącym grupę, opiekunom wycieczek szkolnych liczących co najmniej 10 uczniów (1 osoba na każde 10 uczniów), uczniom szkół i dzieciom w wieku przedszkolnym z placówek edukacyjnych leżących w gminach położonych w granicach Wolińskiego Parku Narodowego i graniczących z Wolińskim Parkiem Narodowym (tj. Międzyzdroje, Świnoujście, Wolin i Dziwnów) odbywającym zajęcia edukacyjne na terenie Parku Narodowego w zakresie uzgodnionym z Dyrektorem Parku Narodowego, zaproszonym gościom Wolińskiego Parku Narodowego.

Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, jak również dla rodzin z wózkami dziecięcymi. Schody z ulicy do głównego wejścia można pokonać przechodząc przez bramę główną WPN z podjazdem około 30 metrów na lewo od schodów.