Idź do

Galeria "Stare Muzeum"

Galeria “Stare Muzeum” funkcjonuje w strukturach Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach. Została powołana do życia jesienią 2005 roku, kiedy to z inicjatywy Dyrektora Parku rozpoczęto remont parteru starego Muzeum Parku z przeznaczeniem na organizację wystawy archiwalno-muzealnej prezentującej przekazane do kraju zbiory archiwalne emigracji londyńskiej. Brygada remontowo budowlana Parku wykonała remont 4 sal galerii, założono nowe instalacje elektryczne, oświetlenie, system ochrony p/pożarowej oraz antywłamaniowej oraz odmalowano front budynku. Przy znacznym zaangażowaniu sponsorów wykonano remont starego żeliwnego kominka wraz z granitowym podkładem, położono nowe wykładziny. Współorganizatorem wystawy i właścicielem zbiorów o emigracji londyńskiej była Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowe w Szczecinie. Galeria mieści się w centrum Międzyzdrojów na Górze Filaretów w stylowym białym pałacyku – dawnej siedzibie dyrekcji i muzeum WPN przy ul. Niepodległości 3

W czasie swojego funkcjonowania w Galerii zaprezentowanych zostało łącznie 9 wystaw o różnorodnej tematyce, związanej głównie z szeroko pojętą edukacją przyrodniczą, historyczną oraz twórczością artystyczną rożnych dziedzin sztuki (np. fotografika, malarstwo, rysunek, rzeźba, muzyka i inne). Większość z nich, z racji unikatowych eksponatów oraz ważnych treści edukacyjnych i wychowawczych, eksponowana była przez okres kilku miesięcy.

Działalność Galerii WPN stała się platformą wypowiedzi i współpracy prowadzonej przez Park z wieloma instytucjami, organizacjami pozarządowymi, parkami narodowymi, muzeami, fundacjami, stowarzyszeniami i innymi – dla pożytku społeczności lokalnej oraz turystów krajowych i zagranicznych. Z drugiej strony formuła funkcjonowania Galerii jest otwarta także na inicjatywy płynące spoza środowiska ekologów i przyrodników. Część wystaw poświęcona jest prezentacji twórczości stricte artystycznej autorów nie związanych ze środowiskiem miłośników natury lub związanych pośrednio, ale w sposób znaczący wykorzystujących w swej twórczości naturę. Prezentowane w Galerii wystawy odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Wstęp na wernisaże oraz wystawy odbywa się w ramach biletu wstępu do Muzeum Przyrodniczego WPN. 

Do roku 2022 odbyły się tutaj między innymi następujące wydarzenia: 

Rok 2017 – “Sochocińskie Guziki – ślad dawnej tradycji” – wystawa

Rok 2017 –  “Wildlife Photographer of the Year 2016” – wystawa pokonkursowa

Rok 2017 – “Ptaki Wolińskiego Parku Narodowego w malarstwie Piotra Barańskiego“

Rok 2017 – Warsztaty z rysunku w Galerii Stare Muzeum

Rok 2015 – “Nie tylko plaża – odkryj wyspę Wolin” – wystawa

Rok 2012 – “Człowiek Epoki Kamienia Łupanego” – wystawa

Rok 2005 – “Zbiory emigracji londyńskiej” – wystawa