Idź do

Podstawowe informacje o trasie

  • Początek
    Brama WPN Międzyzdroje
  • Koniec
    Wolin
  • Długość odcinka
    15.70 km
Szlak niebieski
Zalew Szczeciński Niebieski szlak turystyczny liczy 26 km. Przejście całej trasy w ciągu jednego dnia jest bardzo forsowne, dlatego można rozłożyć drogę „na raty” dochodząc np. pierwszego dnia do Wapnicy lub Lubinia, gdzie po spędzeniu noclegu możemy rozpocząć kolejny dzień wędrówki. Do największych atrakcji szlaku należy z pewnością: stanowisko broni V-3 w miejscowości Zalesie, Jezioro Turkusowe, punkty widokowe: Piaskowa Góra i Zielonka oraz wybrzeże klifowe nad Zalewem Szczecińskim. Trasa ta jest bardzo atrakcyjna, gdyż pozwala turyście na spacerowanie w bliskim sąsiedztwie wód Zalewu Szczecińskiego oraz na obserwowanie wielu gatunków ptaków charakterystycznych dla tamtejszych biotopów.

Przebieg trasy:
    Brama WPN Międzyzdroje – stanowisko broni V3 - 5,5 km
    Stanowisko broni V3 – Jezioro Turkusowe – 2, 9 km
    Jezioro Turkusowe – punkt widokowy Zielonka – 1,5 km
    punkt widokowy Zielonka – kościół w Lubiniu – 0,3 km
    kościół w Lubiniu – pozostałości dębu Wolinian 4,3 km
    dąb Wolinian (wybrzeże klifowe) - Karnocice – 2,5 km
    Karnocice – Dargobądź – 2,0 km
    Dargobądź – Mokrzyca Mała – 4,5 km
    Mokrzyca Mała – Wolin – 3, 5 km

Największą popularnością cieszą się odcinki szlaku:
    Brama Muzeum WPN - Jezioro Turkusowe (samochód)
    Jezioro Turkusowe – punkt widokowy Zielonka - kościół w Lubiniu (pieszo).

Z kolei przy chęci zobaczenia wybrzeża klifowego nad Zalewem Szczecińskim istnieje konieczność zakończenia wędrówki w bardziej odległych miejscowościach tj. Dargobądz (przystanek PKS), Mokrzyca Mała (przystanek PKP) lub Wolin (przystanek PKS, stacja PKP).

Brama WPN Międzyzdroje
Trasa wędrówki rozpoczyna się w centrum Międzyzdrojów, od bramy WPN, skąd wychodzą zresztą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście do, wartego odwiedzenia Muzeum Przyrodniczego WPN.

Stanowisko broni V3
Stanowisko broni V3 ma postać betonowej konstrukcji, umiejscowionej na wysokim stoku, naprzeciw Jeziora Wicko Małe w okolicy wsi Zalesie. Jest ona dobrze widoczna od strony drogi asfaltowej prowadzącej do wsi Wapnica (Jezioro Turkusowe) i Lubin (punkt widokowy Zielonka). Od roku 2005 obok istnieje mini muzeum, zlokalizowane w bunkrze amunicji.

Jezioro Turkusowe
Jezioro Turkusowe zaliczane jest do najpiękniejszych jezior WPN i cieszy się rekordową popularnością. O jego pięknie decyduje w głównej mierze turkusowa barwa wody, która jest niczym innym jak efektem świetlnym powstałym na skutek odbicia wiązki świetlnej od białego kredowego dna jeziora. Akwen powstał na skutek zalania działającej niegdyś w tym miejscu kopalni węglanu wapnia. Zbiornik otoczony jest malowniczymi wzniesieniami, na jednym z nich znajduje się punkt widokowy Piaskowa Góra.

Punkt widokowy Piaskowa Góra
Znajduje się on na zboczu stromego, piaszczysto-kredowego urwiska istniejącego na południowym brzegu Jeziora Turkusowego. Miejsce te stwarza niepowtarzalną okazję obejrzenia różności krajobrazowej Parku. Na pierwszym planie widzimy szmaragdową toń wody oraz zabudowania wiejskie Wapnicy. Dalej ukazuje się nam rozszerzające się ku Zalewowi obniżenie tzw. Doliny Trzciągowskiej, pasmo wzniesień góry Wyżnicy, a po jej zachodniej stronie jezioro Wicko Małe i fragment Wstecznej Delty Świny.

Punkt widokowy Zielonka
O jego niezwykłości i atrakcyjności świadczy chociażby fakt, iż widok jak się z niej rozpościera, został uznany przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody, „Krajobrazem roku 1993/94”. Zwiedzający mogą podziwiać rozległą, bardzo malowniczą panoramę części Zalewu Szczecińskiego wraz z rozlewiskami Wstecznej Delty Świny oraz wodami Jeziora Wicko Wielkie. Warte podkreślenia jest to, iż obszary wyspiarskie Świny zaliczane są do tzw. „europejskich ostoi ptaków”, stanowiąc tym samym jeden z ważniejszych faunistycznie obszarów Wolińskiego Parku Narodowego. Sama geneza powstania wysp jest również niezwykle zajmująca, dlatego też punkt widokowy Zielonka wyposażono w tablicę informacyjno – edukacyjną.

Kościół w Lubiniu
Jest to ładny, neogotycki kościółek zbudowany na miejscu istniejącego niegdyś kościoła św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. W XII w. znaleziono tam skarb monet arabskich z 2 połowy X w. Przy wejściu do kościoła obecna chrzcielnica wykonana z neolitycznych żaren z czasów misji biskupa bamberskiego Św. Ottona oraz fragmenty dawnego przykościelnego cmentarza niemieckiego. W okolicach kościoła stara okazała lipa „Babki Proszalne” oraz słabo już widoczne fragmenty słowiańskiego grodziska. W dolnej części wioski znajdują się pozostałości ”portlandzemmentfabrik” – jednej z największych cementowni czynnej do 1945r.

Pozostałości Dębu Wolinian
Było to jedno z najstarszych drzew WPN. Zostało mocno uszkodzone przez sztorm, wskutek czego pozostały po nim jedynie fragmenty. Przy pozostałościach drzewa jest głaz informujący, że w pobliżu znajduje się obszar ochrony ścisłej im. Adama Wodziczki.  W tym miejscu bierze swój początek trasa ścieżki dydaktycznej „Nad Zalewem Szczecińskim”, której głównym celem jest przybliżenie bioróżnorodności gatunkowej Parku, ze zwróceniem szczególnej uwagi na awifaunę tych terenów.

Wybrzeże klifowe Zalewu Szczecińskiego
Wybrzeże klifowe Zalewu Szczecińskiego jest z pewnością mniej znane aniżeli wybrzeże nadmorskiego klifu, chociaż swoją urodą z pewnością mu dorównuje. Podczas wędrówki tą częścią szlaku, turysta zyskuje bowiem jedyną okazję zobaczenia interesujących i malowniczych wysoczyzn klifowych. Jest to również miejsce występowania wielu interesujących przedstawicieli rodzimej fauny i flory.

Karnocice
Aby dojść do Karnocic należy pokonać ładną krajobrazowo, ok. 2 kilometrową trasę, w sąsiedztwie wód Zalewu, podczas której warto zwrócić uwagę na pięknie prezentujące się kępy oczeretów jeziornych i trzciny oraz malownicze widoki Zalewu Szczecińskiego.

Dargobądz, Mokrzyca Wielka, Wolin
Z Karnocic trasa wiedzie w kierunku wsi Dargobądz i dalej do Mokrzycy. Jest to krajobraz typowo wiejski. Tam też w pobliskim lesie porastającym jedno ze zboczy, znajdują się ruiny, słabo już niestety widocznego zamku Żurawice (Apenburg), wysadzonego w czasie II Wojny Światowej. Dookoła zachowały się resztki parku, w którym rosły niegdyś okazałe tuje, cisy, platany, buki, świerki i modrzewie. Obecnie pozostały tylko fragmenty szpalerów i alej. Dalej za wsią trasa wiedzie w kierunku miasta Wolin (droga polna). Wolin to miejscowość mająca do zaoferowania szereg atrakcji o charakterze historycznym. Są nimi m.in. cmentarzysko całopalne na wzgórzu Młynówka, grodzisko wczesnośredniowieczne na Srebrnym Wzgórzu, Rezerwat archeologiczny na Wzgórzu Wisielców, kaplica cmentarna z początku XX w., neogotycki ratusz z XIX w. czy też Muzeum archeologiczne oraz wiatrak holenderski. W Wolinie szlak niebieski kończy swój bieg.

Opinie innych turystów