Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

W dniach 21-23 maj 2025 r. braliśmy udział w wyjazdowym testowaniu aktywności, które mogą stać się propozycją dla turystów odwiedzających rejon zachodniej Litwy (Lithuania Minor Protected Areas). Aktywności te zostały zaproponowane przez naszego Partnera Wiodącego – Administration of Lithuania Minor Protected Areas Office. W wyjeździe tym, oprócz nas, brali udział pozostali partnerzy projektu: EUCC – The Costal Union Germany, Województwo Zachodniopomorskie - Sekretariat ds. Młodzieży, Słowiński Park Narodowy, EUCC Baltic Office, Park Narodowy Mierzei Kurońskiej oraz reprezentantów z zaprzyjaźnionego projektu VaBene z Dani.

Podczas 3 intensywnych dni wspólnie z blisko 40 wolontariuszami-testerami z Polski, Niemiec oraz Litwy, pracowaliśmy na rzecz poprawy jakości siedlisk przyrodniczych, które znajdują się w obszarach Natura 2000 (siedliska 7140 (torfowiska przejściowe) i 2130 (nadmorskie wydmy szare)) oraz infrastruktury turystycznej z nimi związanej. W tym czasie byliśmy jak VIP-y, gdyż na większość z miejsc, w których byliśmy, wymagane jest uzyskanie zezwolenia na wejście, ze względu na objęcie ich ochroną ścisłą, z licznymi stanowiskami chronionych gatunków roślin.

Z uwagi na to, iż w ramach tego projektu ma powstać wspólna oferta wolontariatu turystycznego (volontourism) dedykowanemu włączeniu turystów w ochronę walorów obszarów chronionych. Nie zabrakło czasu na wspólną dyskusję, wymianę wrażeń czy spostrzeżeń. Był to intensywny czas również dla Partnerów projektu SB MANTA. Bezpośrednio po części terenowej analizowany był przebieg aktywności, aby zaplanować kolejne kroki w realizacji zamierzonych do podjęcia zadań. Podczas spotkania przedstawicieli Partnerów, które odbyło się w tym czasie, omówiono bieżące kwestie merytoryczno-techniczne działać oraz dyskutowano o następnych działaniach w oparciu o właśnie zebrane doświadczenia oraz wymogi formalne programu Interreg South Baltic.

Dodatkowo zaprezentowany został nasz oficjalny baner, który będzie nam towarzyszył już na każdych spotkaniach.

Następne pilotażowe testowanie atrakcji – działań włączających turystę w ochronę obszaru jest planowane na październik br. w Wolińskim Parku Narodowym.

 Projekt SB MANTA – „South Baltic natural and cultural heritage assets management as tourist attractions” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg South Baltic.