Idź do
Odtwórz

Za nami Noc Sów 2024!

Za nami Noc Sów 2024!    
Wydarzenie miało miejsce 23 i 24 lutego. To już 6. edycja nocy sów współorganizowana przez Woliński Park Narodowy i Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Stowarzyszenie Jestem na pTAK i Golden Tulip Międzyzdroje Residence, w której wzięło udział blisko 200 osób!
Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Pani Wioletta Nawrocka oraz z-ca Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego Pani Alicja Łepek wraz z koordynatorami wydarzenia: Głównym Specjalistą ds. Edukacji Panią Elżbietą Waliszewską-Lorent oraz Głównym Specjalistą ds. Ochrony przyrody Panem Markiem Dylawerskim.
Początkowo chętni uczestnicy wzięli udział w konkursie na temat różnych gatunków sów oraz ich zwyczajów. Wszyscy doskonale poradzili sobie z pytaniami, a osoby, które uzyskały najlepsze wyniki quizu, zostały nagrodzone sowimi upominkami.
Następnie goście zostali zaproszeni do wysłuchania wykładów: pierwszego dnia Pana Miłosza Kowalewskiego, a drugiego Pana Wojciecha Zyski, którzy podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu badania życia sów oraz zaprezentowali kolekcję swoich zdjęć i filmów przedstawiających te tajemnicze ptaki. Kolejny prelegent, Pan Marek Dylawerski, przybliżył biologię i zwyczaje sów oraz opowiedział o budkach lęgowych i przeprowadził obserwacje mikroskopowe znalezionych w lesie wypluwek.
 Z okazji Nocy sów w Wolińskim Parku Narodowym zaprezentowane zostały także wystawy fotografii przyrodniczej Pana Krzysztofa Chomicza oraz Pana Cezarego Korkosza, a w gablotach znalazła się ekspozycja Pani Kingi Jakubowskiej-Szymańskiej – rysunki sów na ptasich piórach, które podziwiać będzie można w najbliższym czasie w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach.
Po części teoretycznej nadszedł czas na wyprawę terenową, podczas której uczestnicy mieli możliwość nasłuchiwać odgłosy sów. Wraz z przewodnikami goście przeszli wyznaczone trasy i monitorowali gatunki sów występujące w Wolińskim Parku Narodowym. Najczęściej nocnym wędrowcom towarzyszył puszczyk zwyczajny.
Zwieńczeniem wydarzenia był poczęstunek z grilla w „Wiatraku” WPN, gdzie goście mogli odpocząć oraz wymienić się spostrzeżeniami i wrażeniami, a dodatkowo otrzymali torby i opaski odblaskowe, przypominające o uczestnictwie w spotkaniu.
W organizację wydarzenia włączyli się pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, za co serdecznie dziękujemy!
Serdecznie podziękowania za udział w Nocy Sów kierujemy także do naszych licznych gości. Atmosfera, którą stworzyliście, jest autentyczna i zachęca do dalszego zgłębiania sowiej wiedzy! Mamy nadzieję, że widzimy się za rok!     
A. Turowska
M. Bednarska